مدیرکل دفتر بهره‌برداری از تاسیسات انتقال و توزیع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران از قرار داشتن قدیمی‌ترین شبکه آبیاری و زهکشی کشور در آب‌پخش استان بوشهر خبر داد.

به گزارش سلام نو،  فتح‌اله دهکردی از رشد چهار برابری تاسیسات آب و شبکه‌های آبیاری پس از انقلاب خبر داد و اظهار داشت: به‌رغم توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی، ارتقای بهره‌وری و اعمال مدیریت مصرف موجب شد تا میانگین مصرف آب در هکتار با ۴۴ درصد کاهش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ متر مکعب به ۵ هزار و ۹۰۰ متر مکعب برسد.

وی، مجموع سطوح زیر پوشش شبکه‌های آبیاری و زهکشی قبل از انقلاب را ۷۵۰ هزار هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: پس از انقلاب سطح زیر پوشش شبکه‌های مدرن آبیاری و زهکشی با ۱.۱ میلیون هکتار افزایش به حدود ۱.۸۵ میلیون هکتار رسید.

وی ادامه داد: با ارتقای بهره‌وری در این شبکه‌ها میزان مصرف آب در هر هکتار زمین به ۵ هزار و ۹۰۰ مترمکعب کاهش یافت و در مجموع میزان مصرف آب شبکه‌های آبیاری کشور با ۴۴ درصد کاهش به رقم ۷ هزار مترمکعب در هر هکتار رسید.

مدیرکل دفتر بهره‌برداری از تاسیسات انتقال و توزیع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی تاکنون، با توجه به آمایش سرزمینی در سطح کشور، ۱۱۲ شبکه آبیاری و زهکشی به بهره‌برداری رسیده است، تصریح کرد: از مهم‌ترین شاخصه‌های این شبکه‌ها پراکندگی و گستردگی زیاد آنهاست، به‌گونه‌ای که احداث آنها تقریباً در تمامی استان‌های کشور، زمینه‌ساز اشتغال تعداد زیادی از مردم آن منطقه را مهیا کرده است.

دهکردی اضافه کرد: شبکه آبیاری و زهکشی ورامین در استان تهران، شبکه‌های چاه‌نیمه، میان‌کنگی و بمپور در استان سیستان و بلوچستان، دشت‌عباس در استان ایلام و شبکه‌های مدرن آبیاری پایین‌دست سد مخزنی کرخه در استان خوزستان از جمله شبکه‌های مهم احداث شده پس از انقلاب است.

وی با اشاره به اینکه آخرین شبکه آبیاری و زهکشی که قبل از انقلاب و در سال ۵۷ به بهره‌برداری رسید، شبکه آبیاری و زهکشی مهاباد در استان آذربایجان غربی بوده است، اظهار کرد: تا قبل از انقلاب در مجموع فقط ۲۰ شبکه آبیاری و زهکشی در کشور ایجاد شد که قدیمی‌ترین آنها شبکه آبیاری و زهکشی آب‌پخش در استان بوشهر با مساحت ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار در سال ۱۳۲۰ به بهره‌برداری رسید.

مدیرکل دفتر بهره‌برداری از تاسیسات انتقال و توزیع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی، چرخ‌های صنعت و کشاورزی کشور حرکت رو به رشدی داشته و زیرساخت‌های مورد نیاز در همه زمینه‌ها بویژه در بخش کشاورزی و شبکه‌های مدرن آبیاری و زهکشی در نقاط مختلف کشور توسعه یافت./مهر

کد خبرنگار: ۱
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

اخبار عجیب

لینک‌های مفید

آخرین اخبار