محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه گفت: مردم ما به دنیا ثابت کردند آن کسی که ایجاد مشکل در دنیا می‌کند و آن کسی که باید رفتار خود را تغییر دهد آمریکا است.

برای کابینه جدید دعا خواهیم کرد / بعد از وزارت به دانشگاه می‌روم

به گزارش سلام نو به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف روز یکشنبه در حاشیه جلسه دولت در جمع خبرنگاران گفت: در زمینه اقتصادی کشور تلاش کردیم گام هایی برداریم که در دو سال اول هم موفقیتهایی داشتیم که نتیجه آن در رشد بی سابقه کشور خود را نشان داد اما متاسفانه با بدعهدی آمریکایی‌ها روبرو شدیم.

در نامه ای که دو هفته قبل به دبیر کل سازمان ملل متحد نوشتم تاریخچه این بدعهدی ها را از شهریورماه ۱۳۹۵ ثبت کردیم و این بدعهدی‌ها به صورت یک کتاب درآمد که ظرف امروز و فردا منتشر می‌شود. این نشان دهنده این است تلاش خودمان را کردیم اما عوامل بیرون دولت و عوامل بیرون کشور مانع شدند که بتوانیم به نتیجه‌ای که بخواهیم برسیم.

وی گفت: دومین چیزی که ما باید در این وضعیت کرونا برای مردم فراهم می کردیم واکسن بود. البته باید توجه ما به تولید داخل بود. اما به عنوان وزارت خارجه وظیفه داشتیم که برای دسترسی به واکسن خارجی کمک کنیم که برای این کار در خدمت وزارت بهداشت بودیم و خوشحالیم که تاکنون بیش از ۱۰ میلیون واکسن خارجی وارد کشور شده و با برنامه‌ریزی که شده ظرف ماه‌های آینده چند ده میلیون دیگر واکسن وارد خواهد شد و این نقیصه مهم که واکسیناسیون عمومی است رفع خواهد شد.

ظریف افزود: در حوزه دیپلماسی اقتصادی و حوزه افزایش اعتبار ایرانی در خارج کشور تلاش‌هایی شده و من فکر می‌کنم امروز دنیا به ایرانی به عنوان فرد معقول و قابل اعتماد و فردی که روی حرف خود می ایستد ولی در برابر ظلم قد خم نمی کند نگاه می کند.

ما آمریکایی ها را در برجام شکست دادیم زمانی که خواستند از برجام خارج شوند علیرغم این که قدرت اقتصادی آمریکا توانست فشارهایی را بر مردم وارد کند اما سه بار ظرف دوماه در سازمان ملل متحد شکست خوردند که اینها نشاندهنده این است که مردم ما به دنیا ثابت کردند آن کسی که ایجاد مشکل در دنیا می کند و آن کسی که باید رفتار خود را تغییر دهد امروز مردم دنیا فهمیدند که آمریکا است که باید امروز رفتار خود را تغییر دهد. یادتان هست که آمریکا اعلام می کرد که ایران باید رفتار خود را تغییر دهد. و این دستاوردی است که هدیه ای است به این مردم بزرگ است.

وی درباره این که آیا برای کابینه جدید دعوت شدید گفت: ما برای کابینه جدید دعوت شدیم که دعا کنیم و ما همین کار را خواهیم کرد.

ظریف درباره این که مهمترین کار شما در این ۸ سال چه بود گفت: مهمترین کار ما برجام بود که انجام دادیم.

وزیر امورخارجه درباره این که بعد از وزارت کجا خواهید رفت افزود: دانشگاه می روم. کجا بهتر از دانشگاه است.

کد خبر: 55275300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 13 =

  پربازدید

  پربحث

  اخبار عجیب

  آخرین اخبار