ماجرای واکسن کرونا در ایران به کلافی سردرگم، پرگره و دردسرساز تبدیل شده است. از یک سو هر کسی دنبال واردات واکسن است و از سوی دیگر دولت به هزار و یک دلیل گفته و ناگفته در واردات واکسن چندان موفق نیست. البته ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و فاجعه ،خود را در زمان واکسیناسیون نشان می‌دهد.

واکسن کرونا؛ به نام پاکبانان، به کام کارمندان شهرداری / تنها با شفافیت می‌توان جلوی واکسن‌خواری را گرفت

سلام نو – سرویس اجتماعی: این روزها واکسن کرونا به شکل‌های مختلف در تیتر یک اخبار قرار دارد. یک روز ماجرای خرید واکسن و حواشی خرید آن مطرح می‌شود، یک روز از چندمین مدل واکسن تولید داخل پرده برداری می‌شود و دست آخر ماجراهای عجیب و غریب تزریق واکسن و حواشی آن به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل می‌شود.

به دلیل تعداد کم واکسن در دسترس برای ایرانیان، برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور اندک اندک و با سرعت پایینی اجرا می‌شود. این مسئله باعث دو اتفاق شده است؛ نخست چانه‌زنی گروه‌های مختلف برای در اولویت قرار گرفتن دریافت واکسن و بعد هم سوءاستفاده از موقعیت و قدرت برای دریافت واکسن خارج از نوبت.

وقتی حرف از سوءاستفاده از قدرت برای دریافت واکسن می‌شود به طور ناخوداگاه ذهن‌ها به سمت مسئولین سیاسی ارشد یا میانی می‌رود و همه منتظر شنیدن نام وزرا و وکلا هستیم اما در واقعیت تاکنون اینطور نبوده و سوءاستفاده در شهرداری‌ها، توسط کارکنان میانی یا ارشد آن‌ها و از سهمیه یکی از مظلوم‌ترین اقشار ممکن یعنی پاکبانان رخ داده است. ماجرایی که از شهرداری اهواز شروع و در نهایت تعجب به شهرداری تهران ختم شد.

واکسن خواری؛ از علی آباد کتول تا اهواز

اواخر فروردین بود که اخباری از سوءاستفاده برخی مدیران شهرداری علی آباد کتول از سهمیه واکسن پاکبان‌ها به گوش رسید، اخباری که در نهایت توسط اعضای شورای این شهر تایید شد.

غلامرضا حاتمی، سخنگوی شورای اسلامی علی‌آبادکتول تزریق واکسن کرونای سهمیه‌ پاکبانان به پیمانکار خدمات شهری و مدیران شهرداری این شهر را تایید کرد. وی دلیل این امر را در دسترس نبودن برخی از پاکبانان و باز شدن بسته واکسن و احتمال فاسد شدن آن عنوان کرد و افزود: طبق برنامه قرار بود واکسن کرونا به ۲۴ نفر از پاکبانان علی آباد تزریق شود که به دلیل حضور نیافتن تعدادی از آن‌ها، چهار واکسن به پیمانکار و سه نفر دیگر از پرسنل خدمات شهری شهرداری تزریق شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان دستور رسیدگی فوری به این اتفاق را صادر کرد و پس از مشخص شدن این تخلف، رئیس شبکه بهداشت علی‌آباد کتول برکنار شد. عبدالرضا فاضل در تشریح این مسئله به مهر گفت: باید مشخص شود که آیا افراد، ثبت نام کرده و حضور نیافتند یا شرایط دیگری بوده که تا قطعی نشدن، مساله قابل اظهار نظر قطعی نیست.

واکسن کرونا؛ به نام پاکبانان به کام کارمندان شهرداری / تنها با شفافیت می‌توان جلوی واکسن‌خواری را گرفت

اما ماجرای سوءاستفاده از سهمیه پاکبانان به همین‌جا ختم نشد و این بار پای اهواز و آبادان و شهرداری این شهرها به ماجرا باز شد. نکته قابل توجه این بود که در اهواز و آبادان پای شهردار و برخی چهره‌های ارشد دیگر شهر در میان بود.

ابراهیم نوشادی شهردار اهواز ادعا کرد که برای اطمینان بخشی به پاکبان‌ها، تزریق واکسن به تعدادی از مدیران مرتبط شهرداری انجام شده است، اما فعالین رسانه‌ای گفتند که در صورت صحت این ادعا، واکسن شهردار باید پیش از دیگران تزریق می‌شد، نه بعد از آن‌ها!

محمود رضا شیرازی، شهردار آبادان نیز در واکنش به انتقادات مردم در پیامی ویدیویی گفت: من و ۸ نفر از مدیران شهرداری جهت اعتماد سازی برای غسالها و پاکبان‌ها واکسن تزریق کردیم و این به خواسته خود کارگرها بوده است تا استرس زدایی شود.

وی بعدتر در گفت‌ و گویی افزود: ۱۴ تن از پاکبانانی که داوطلب دریافت واکسن سینوفارم بودند به جهت تردید و استرسی که داشتند در مراسم تزریق واکسن حاضر نشدند و علت ترس آنان ناشناخته بودن این واکسن بود. پاکبانان خواهان این بودند که بنده و امام جمعه شهرستان آبادان که در مراسم حاضر بودیم قبل از آنها این واکسن را دریافت کنیم. تعدادی از آن‌ها انصراف دادند و هشت یا هفت نفر از این پاکبانان در  این مراسم، واکسن دریافت کردند.

رسول امیری، سرپرست اداره کل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری خوزستان در واکنش به این رخدادها خبر از رسیدگی جدی به این پرونده داد و گفت: شهرداران اهواز و آبادان به دلیل تزریق واکسن از سهمیه پاکبانان به هیات تخلفات اداری و دادگاه معرفی می‌شوند.

واکسن‌خواری بدون توقف؛ این بار در تهران

همه فکر می‌کردند با برخوردی که در علی آباد کتول، اهواز و آبادان شده است در شهری مثل تهران شاهد تکرار آن اتفاقات نباشیم، اما در نهایت تعجب واکسن خواری مدیران شهری و سوءاستفاده از سهمیه پاکبانان همچنان ادامه دارد.

ماجرا از افشاگری رویداد ۲۴ شروع شد، جایی که این رسانه ادعا کرد «برخی از کارمندان زن و مرد شهرداری منطقه ۶ تهران به عنوان پاکبان معرفی شده و در لیست دریافت واکسن قرار گرفتند. در این لیست ۱۷۹ نفره، تعدادی از افراد خانم هستند؛ این در حالی است که در پایتخت هیچ پاکبان زنی وجود ندارد!»

ابعاد واکسن خواری این بار حتی گسترده‌تر بود. کسی که کارمند در اختیار شهرداری بود، نه تنها خودش، حتی دخترش هم واکسن زده است. در نمونه‌ای دیگر کسی که خودش کارمند منطقه ۱۱ شهرداری بوده به واسطه حضور برادرش در منطقه ۶ واکسن زده بود.

واکسن کرونا؛ به نام پاکبانان به کام کارمندان شهرداری / تنها با شفافیت می‌توان جلوی واکسن‌خواری را گرفت

این گزارش با واکنش مثبت پیروز حناچی روبه‌رو شد. او با باز نشر این گزارش در توییتر خود نوشت:«از رسانه‌ها بابت حساسیت‌ها ممنونم. داده‌های تزریق واکسن در شهرداری تهران فوراً بررسی خواهد شد و در صورت مشاهده تخلف افراد خاطی احتمالی علاوه بر برخورد، به مراجع ذی‌صلاح معرفی خواهند شد. دستور دادم اسامی دریافت‌کنندگان در سایت شفاف بارگذاری شود.»

اعضای شورای شهر نیز واکنش‌های تندی به این اتفاق داشتند و به طور جدی دنبال برخورد با متخلفین هستند. محمد جواد حق شناس با اشاره به توییت پیروز حناچی، شهردار تهران مبنی بر بررسی فوری داده‌های تزریق واکسن در شهرداری تهران و برخورد با خاطیان آن در پیامی توییتری نوشت:«هرچه بگندد نمکش می‌زنند، وای به روزی که بگندد نمک.لازم است هر چه سریعتر گزارش برخورد با متخلفین به استحضار مردم و شورای شهر برسد.» مجید فراهانی نیز در چند توییت خواستار شفاف سازی لیست واکسیناسیون شهرداری و برخورد با متخلفین شد.

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران نیز در واکنش به این اتفاق گفت که با دستور محکم شهردار با عناصر خاطی برخورد شد. او  وعده برخورد با متخلفین را داد و افزود: اطلاعات واکسیناسیون کارکنان شهرداری تهران در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و این اقدام می‌تواند الگوی خوبی برای دولت باشد چرا که اطلاعات واکسیناسیون در دسترس مردم قرار می‌گیرد.

هر چند پیگیری‌های شهرداری تهران باعث افشای نکات جالبی در واکسن خواری کارمندان شهرداری بود، اما در نهایت منجر به افشای نام متخلفین نشد. آن چنان که حناچی گفته است بر اساس آن چه ستاد کرونا گفته است شهرداری تنها می‌تواند کد ملی متخلفان را در سامانه شفافیت منتشر کند.

از طرف دیگر شهرداری و شورای شهر تهران هر دو اعتقاد دارند که شهرداری باید وارد پروسه خرید واکسن شود و به واکسیناسیون پرسنل شهرداری آن هم در ابر شهری مثل تهران کمک کند.

ناهید خدا کرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعتقاد دارد از طریق کمپانی‌های تولید دارو و شرکت‌های دارویی معتبر می‌توان واکسن‌های مورد تایید را خریداری کرده و این مسئله به نفع نظام سلامت کشور هم خواهد بود؛ بنابراین اگر وزارت بهداشت چند واکسن مورد تأیید را اعلام کند، شهرداری هم می‌تواند به مبحث واردات واکسن ورود یافته و این قضیه سبب می‌شود که در مدت زمان کوتاه‌تری واکسیناسیون کرونا برای گروه‌های پرخطر انجام شود.

البته آن طور که حناچی، شهردار تهران می‌گوید فعلا مدیران شهرداری دو نظر متفاوت به این ماجرا دارند. برخی معتقدند شهرداری باید به سرعت وارد ماجرای خرید واکسن شود و برخی دیگر معتقدند شهرداری به واسطه قدرت و امکاناتش نباید باعث تبعیض و در اولویت قرار گرفتن کارکنانش شود.

شفافیت تنها راه مقابله با واکسن خواری

ماجرای واکسن کرونا در ایران به کلافی سردرگم، پرگره و دردسرساز تبدیل شده است. از یک سو هر کسی دنبال واردات واکسن است و از سوی دیگر دولت به هزار و یک دلیل گفته و ناگفته در واردات واکسن چندان موفق نیست. البته که ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و فاجعه، خود را در زمان واکسیناسیون نشان می‌دهد.

در حالی که در کشوری مثل بریتانیا، که از تولید کنندگان واکسن است، تمام جمعیت بر اساس سند ملی واکسیناسیون واکسینه می‌شوند و حتی ملکه و نخست وزیر نیز بر همین اساس واکسن دریافت می‌کنند، در ایران رقابت برای تغییر اولویت به بهانه‌های مختلف ادامه دارد. از بازیگران تا بازرگانان و تجار هر گروهی دنبال دریافت خارج از نوبت واکسن است و مایل است واکسن را خارج از اولویت سنی دریافت کند. حتی برخی از مشاغل دنبال واردات واکسن و توزیع آن بین صنف خود هستند.

از طرف دیگر در بسیاری از کشورها روند دریافت واکسن شفاف است. شما نه تنها می‌دانید در چه زمانی واکسن را دریافت می‌کنید، بلکه روند واکسیناسیون نیز به صورت شفاف، مشخص است و آمار دریافت واکسن در هر شهر، منطقه و محله به صورت آنلاین در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

به نظر می‌رسد اگر در ایران نیز چنین سامانه شفافی راه اندازی نشود تا روز آخر واکسیناسیون شاهد سواستفاده‌های مختلف از قدرت و جایگاه، برای دریافت واکسن خواهیم بود و کاری هم نمی‌توانیم بکنیم.

کد خبر: 55248027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 0 =

  تا اتنخابات

  آخرین اخبار

  پربازدید

  پربحث