بسیاری معتقدند با وجود ضعف‌های کلان مدیریت دولت در کرونا و ضعف‌هایی که به طور جدی متوجه شخص حسن روحانی است، سعید نمکی نیز در این فاجعه بی‌تقصیر نیست و تیم او در وزارت بهداشت نیز در این بحران مقصر هستند.

نمکی که نمکی و روحانی روی زخم کرونا می‌پاشند

سلام نو سرویس سیاسی: اختلاف در ستاد کرونا اوج گرفته است و وزیر بهداشت و رییس جمهور پاسخ یکدیگر را در رسانه‌ها می‌دهند و هر طرف، طرفِ دیگر را به کوتاهی، قصور، ناهماهنگی و مانع تراشی متهم می‌کند.

البته اختلاف این چنینی در ستاد کرونا و بین سعید نمکی و حسن روحانی چیز جدیدی نیست. پاییز ۹۹ ابتدا شایعه استعفای نمکی از وزارت بهداشت منتشر شد، شایعه‌ای که به سرعت تکذیب شد. در مرحله بعد اما دو استعفا مهم در وزارت بهداشت رخ داد، دو استعفایی پس از اظهارات نمکی در حمایت از طب سنتی و نقد پزشکی مدرن و پزشک صورت گرفت. نخست رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و بعد علی نوبخت، دبیر شورای مشورتی مدیریت کرونا به انتقاد به مشی وزیر بهداشت در مبارزه با کرونا از سمت خود استعفا کردند.

ملک‌زاده در متن استعفای خود نوشته بود که مدیریت بسیار غلط، پرنقص وزیر بهداشت در پاندمی کرونا موجب تلفات انسانی بسیار در ایران شده است، ولی در عین حال، وزیر بهداشت ایران مدعی درس "مدیریت بحران کرونا" دادن به سایر کشورها است. او دلایل دیگر استعفای خود را "اظهارات غیر علمی و ناشی از شتاب‌زدگی وزیر بهداشت در مورد تولید واکسن ایرانی کرونا"، "ادعاهای بی‌اساس وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو در خصوص مؤثر بودن داروهای گیاهی" و "عدم درک درست از تحقیق و پژوهش" ذکر کرد.

نوبخت نیز با ذکر دلایلی مشابه خطاب به نمکی نوشت: بعد از سخنان آن جناب در اصفهان در کوبیدن علم و دانشمندان پزشکی جان بر کف ایران و پاسخ معاونت پژوهشی متأسفانه راهی برای همکاری بنده با جنابعالی و آن وزارتخانه باقی نگذاشته است.

نمکی در آن دوران به لطف شرایط ویژه کرونا، حمایت دولت و البته حمایت رسانه‌ای جریان اصول‌گرا را داشت، جریانی که با حمایت از نمکی، ملک‌زاده را به دادن اطلاعات به کشورهای متخاصم و تخلفات دارویی نیز متهم کرد.

اما گذشت زمان باعث شد تا صحت انتقادات ملک‌زاده بیش از پیش مشخص شود. دیگر نه حرف از داروهای گیاهی زده می‌شود و خبری هم از واکسنی که قرار بود اول بهار به تولید انبوه برسد نیست.

اما دعوای اصلی بین روحانی و نمکی از جایی شروع شد که وزیر بهداشت تأکید کرد که نظر تخصصی او و وزارت بهداشت در ستاد کرونا شنیده نمی‌شود.

حسن روحانی به عنوان رییس جمهور و رییس ستاد کرونا معتقد است که باید از ستاد کرونا یک صدا به گوش برسد و وزیر بهداشت ساز مخالفی با کلیت ستاد ننوازد. نمکی در واکنش به سخنان روحانی درباره یک صدایی گفته بود: حرف دوصدایی و یک صدایی را باید لفظ دو صدا و یک صدا را ارزیابی کنیم. در زمینه حرف غیرکارشناسی از محل مورد اعتماد کارشناسی مردم، اگر انتظار تک‌صدایی داریم، اشتباه است. ما حافظ جان مردم هستیم.

نمکی با گسترش دادن انتقاد خود به شیوه اداره کشور ادامه داد: این‌طور نمی‌توان مملکت را اداره کرد. ما در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌های این مملکت افتادیم.

روحانی چهارشنبه در جلسه هیئت دولت به این حرف وزیر بهداشت واکنش نشان داد و گفت: ترددها، دورهمی‌ها، مراعات نکردن همه تأثیرگذار است اما دنیا با موج جدیدی مواجه شده و همه ما باید به یکدیگر کمک کنیم و الان وقت شعار نیست و الان وقت عمل است.

نمکی که نمکی و روحانی روی زخم کرونا می‌پاشند

رییس جمهور با بیان اینکه بخش بهداشت و درمان بار بسیار سنگینی بر دوش دارد، افزود: ما قدردان آنها هستیم و این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهند. همه مسوولان در سراسر کشور مسئولیت بزرگی دارند و باید ما نشان دهیم که همه اصولی که به ما گفته شده همه آنها را اجرا و پیاده کنیم.

با وجود تلاش روحانی برای خاتمه دادن به این بگومگوی رسانه‌ای و عمومی، وزیر بهداشت به رویکرد تهاجمی خود ادامه داد. سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در زنجان با انتقاد از سیاست‌زدگی گفت: باید از سیاسی کاری پرهیز کرد. بسیار نگران سیاست‌زدگی هستم که عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا و مرگ مردم را هم عامل توفیق در عرصه سیاست کنند. لعنت خدا بر این سیاست‌زدگی. عده‌ای سعی می‌کنند از نمد پوسیده مردم هم کلاه برای خودشان دست و پا کنند این یک فتنه است و از این فتنه و آشوب باید درگذرید.

اما مهم‌ترین بخش سخنان نمکی جایی بود که با اشاره به فضای اخیر گفت: یک نکته را به همه سیاسیون می‌گویم. ما سیاسی نیستیم. سیاست بلدیم اما سیاسی نیستیم و برای هیچ صندلی هم‌ خیز برنداشته‌ایم. این سخنان او اشاره به این دارد که برخی چرخش شدید نمکی و یارانش به راست و انتقاداتش از دولت را راهکاری برای ورود به پاستور یا حداقل حفظ صندلی وزارت در دولت بعد می‌دانند.

بسیاری معتقدند با وجود ضعف‌های کلان مدیریت دولت در کرونا و ضعف‌هایی که به طور جدی متوجه شخص حسن روحانی است، سعید نمکی نیز در این فاجعه بی‌تقصیر نیست و تیم او در وزارت بهداشت نیز در این بحران مقصر هستند. برخی یکی از دلایل تعلل در واردات واکسن را همراهی تیم وزارت بهداشت با جریانی می‌داند که مخالف واردات واکسن و حامی ساخت واکسن داخلی است. به باور این گروه یکی از دلایلی که باعث شده دولت از همه برای واردات واکسن دعوت کند، همین تعلل وزارت بهداشت است.

فضا چندان شفاف نیست و نمی‌توان گفت سهم حسن روحانی در این دعوا بیشتر است یا سعید نمکی، اما به طور قطعی می‌توان گفت عمومی شدن این دعوا و ادامه این اختلاف هیچ سودی برای کشور ندارد و برخلاف مصالح عمومی است و باعث اختلال در روند مبارزه با کرونا می‌شود و تنها روی زخم‌های پر شمار مردم نمک می‌پاشد.

کد خبر: 55241645

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  1 0
  روحانی نمکی و...عامل پخش بیماری درایام عیدبودن باتصمیم عجیب درازادکردن سفروحالا ناتوان ترازقبل درمهارهستن هرجای دنیابود علاوه برعزل این افرادرومحاکمه میکردن به جرم بی مسئولیتی درقبال سلامت مردم اقای وزیرگریه وزاری شمامشکل روحی روانی داری عملکرد شخص شما وروحانی درایام شیوع بیماری صفربوده وفقط کادرزحمتکش وایثارگردرمان جوربی لیاقتی وسومدیریت شماراکشیدندواقعا چه اصراری به ادامه کاروفرورفتن بیشترکشوردرباتلاق دارید
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 0
  روحانی ازروی قصدسفرها روازادکردوتواون دنیا بابت این همه خسارت به جان وزندگی مردم عذاب الهی سختی درانتظارش هست اما مردم شما که میدانید همچین دولتی داره براتون تصمیم میگیره ومثل روزروشن بودبعدعیدهمین تراژدی اتفاق میفته چرازدین به دل جاده ها مگه جون خودتون وخانوادتون براتون ارزش نداره
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 0
  مردم شما که تصمیمات عجیب ووحشتناک دولت تدبیررودیده بودین چراایام عیداینطوررفتارکردین مگه نمی دونستین نه ایمنی ایجادشده و....ارزشش روداشت به بهانه رفع افسردگی اینهمه ترس واضطراب این روزها روتجربه کنین
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 0
  نمکی اگه واقعا کاره ای نبودی ونیستی درتصمیم برای ازادکردن سفرنقش نداشتی چراول کن وزارت نیستی الان روزبه روزداری منفورترمیشی یعنی نمی تونستین جلوی سفرروبگیرین تااین اتفاقات وحشتناک دوباره تکرارنشه قبل ازبی تفاوتی درتصمیم ازادکردن سفرکمی به کادردرمان ایثارگرفکرمیکردی وبخاطراونا هم شده به زوردرمقابل موافقان سفرمی ایستادی وگرنه استعفا میدادی
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 0
  روحانی باازادکردن سفرعامل اصلی گرفتاری وشروع موج جدیدبود ومسئول جان وخسارتهای وارده به کشوره مردم بی توجه ولا وابالی هم که بعدازاین همه سختیهایی که تواین یکسال دیده بودندو درکمال تعجب عبرت نگرفتن هم مقصرند
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 0
  شمارسانه ها هم مقصریدبایدهمگی دراسفندیکصداخواستارممنوعیت کامل سفرمیشدیدیعنی واقعا پیش بینی نمی کردید این فاجعه رخ میده چرابسیاری ازسایتها و...به بهانه رونق گردشگری همه نوع تبلیغ سفرمیکردن مگه اون موقع نمی دونستن واکسیناسیون درایران شوخیه ودرحدصفره خودکرده راتدبیرنیست اینبارفاجعه وحشتناک درحال رخ دان هست ودولت ناشی ومردم سطحی نگر و....همه مقصراین تراژدی هستن
 • نازی IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 0
  تیتر خوبی بود افرین.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 9 =

  تا اتنخابات

  آخرین اخبار

  پربازدید

  پربحث