دستیار سابق امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید گفت: احتمال وقوع خشونت بیشتر در سراسر ایالات متحده قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب وجود دارد.

احتمال خشونت بیشتر پیش از مراسم تحلیف بایدن

به گزارش سلام نو به نقل از تسنیم، «فرانک ان.فون هیپل»، استاد امور بین الملل دانشگاه پریسنتون و دستیار سابق امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید تاکید کرد: ترامپ قطعاً با این ادعای دروغین که انتخابات را از او دزدیده اند، طرفداران خود را برای ابطال نتایج انتخابات فرا خواهد خواند. امیدوارم دیگر هیچ خشونتی رخ ندهد اما قطعاً این احتمال وجود دارد. این خطر با اسلحه های زیادی که آمریکایی ها در اختیار دارند، تشدید می شود.

 فشار دموکرات ها در کنگره برای استیضاح ترامپ برای دومین بار با مقاومت در مجلس سنای آمریکا روبرو می شود، به طوری که قانونگذاران ارشد هر دو حزب مخالفت خود را اعلام کرده اند. دموکرات‌ها  از مایک پنس معاون رئیس جمهور خواسته‌اند تا دونالد ترامپ را پس از خشونت های هفته گذشته توسط طرفداران رئیس جمهور در واشنگتن دی سی، برکنار کند. نگاهی به نظرسنجی های انجام شده پس از ناآرامی های روز چهارشنبه در کنگره نشان می دهد اکثر آمریکایی‌ها خواهان کناره گیری ترامپ از قدرت هستند، حتی با وجود اینکه قرار است جو بایدن رئیس جمهور منتخب در 20 ژانویه سوگند یاد کند. آیا آمریکایی ها از استیضاح ترامپ حمایت می کنند؟ چه اتفاقی خواهد افتاد؟

هیپل: من با این موافقم که اکثریت آمریکایی‌ها خواهان کناره گیری ترامپ از قدرت هستند. آنها از این طریق رأی دادند و با تلاش وی برای براندازی انتخابات، دیدگاه آنها تقویت شده است. ترامپ (چند) روز دیگر از این سمت خارج خواهد شد. این مساله برای پایان نفوذ سیاسی وی پس از روی کار آمدن بایدن در 20 ژانویه مفید خواهد بود، با این حال، باید دید آیا حداقل یک سوم جمهوری خواهان در مجلس سنا جرات رای دادن همراه با دموکرات ها را دارند تا وی را از قدرت برکنار کنند و مانع از آن شوند که وی برای دومین بار برای ریاست جمهوری رقابت کند. در شرایط کنونی، مجلس سنا به طور مساوی بین دموکرات ها و جمهوریخواهان تقسیم شده است. برای اخراج وی به دو سوم آرا در مجلس سنا نیاز است. من از این مساله دلگرم شدم که از 52 سناتور جمهوری خواه فقط 8 نفر برای حمایت از دروغ ترامپ مبنی بر اینکه انتخابات از او ربوده شده است، رای می دهند اما رأی دادن علیه او به شجاعت بیشتری احتیاج دارد.

 سال هاست که اعتماد آمریکایی‌ها نسبت به دموکراسی خود به شدت از دست رفته است آن هم به واسطه سیستمی که در مقاطع مختلف، پیروزی را به روسای جمهور جمهوریخواهی تقدیم کرده است که آرای مردمی را از دست داده اند، به نظر می رسد این سیستم زمینه لازم برای دستکاری در آرا مردمی را از طریق آرای الکترال فراهم آورده و یک کنگره تقلبی ساخته شده است تا از منافع ایالت‌های محافظه کار حفاظت کند. اما به نظر می رسد اعتقاد و اطمینان به روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به خودی خود در میان تعداد زیادی از رای دهندگان از بین رفته است، آن هم پس از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر در برابر رقیب دموکرات خود، جو بایدن، با ثبت رکورد 7 میلیون رأی اختلاف. نابرابری، نژادپرستی و قطب گرایی، دموکراسی آمریکا را نابود کرد. سپس ترامپ آمد. نظر شما در این باره چیست؟ دلایل فرسایش دموکراسی ایالات متحده چیست؟

هیپل: نژادپرستی گناه اصلی و همیشگی ما بوده است که شروع آن با حمایت از برده داری که در قانون اساسی سال 1787 ما بوده است. این یکی از دلایل سیستم انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری است به طوری که از ایالت های کم جمعیت، ایالت های فعال در زمینه کشاورزی و تشکیلات غیرنمایشی مجلس سنا حمایت می‌کند، آن هم به گونه ای که هر ایالت دارای دو سناتور است، حتی اگر کالیفرنیا 40 میلیون نفر جمعیت دارد و وایومینگ جمعیت 0.6 میلیون نفر. آسانترین راهکار برای حل این معضل در خصوص انتخابات ریاست جمهوری این است که ایالت های مختلف توافق کنند که رای خود را برای همسویی با آرا مردمی به صندوق بیندازند. تاکنون ایالت هایی با 196 رأی الکترال با این مساله موافقت کرده اند. این توافقنامه زمانی لازم الاجرا خواهد شد که ایالات با 270 رأی از 535 رأی کالج الکترال به عضویت این توافق درآیند.

تغییر محدوده‌های حوزه‌های رای‌گیری یکی دیگر از نقاط ضعف سیستم ماست. این مسال شامل اکثریت در مجالس قانونگذاری ایالتی است که اکثریت خود را بدون داشتن اکثریت رأی دهندگان حفظ می کنند آن هم با ترسیم مرزهای مناطق قانونگذاری در ایالت ها، تا از این طریق حزب آنها اکثریت کرسی‌های مجلس قانونگذاری ایالتی را بدست آورد حتی اگر اکثریت آرا را کسب نکند. این کار از طریق سازماندهی نواحی انجام می شود، به عنوان مثال، مناطق مخالف شامل 90 درصد رأی دهندگان مخالف هستند در حالی که نواحی حزبی که کنترل مجلس را در دست دارند 60 درصد رأی دهندگان آن حزب هستند.

هیئت نمایندگان آن ایالت در مجلس نمایندگان نیز می توانند به همین ترتیب مسیر را سازماندهی کنند. راه حل این است که گروه های غیرحزبی یا دو حزبی نقشه‌های مناطق را ترسیم کنند، به طوری که هر ده سال یکبار این کار انجام شود. تاکنون، 11 ایالت داریم که این کار را انجام داده اند به علاوه 6 ایالت دیگر که مشکلی ندارند زیرا این ایالت ها فقط یک عضو در مجلس نمایندگان دارند. اینکه مجلس سنا هر چه بیشتر به عنوان نماینده عموم مردم تبدیل شود، دشوارترین کار است و این کار مستلزم اصلاح قانون اساسی است و این امر نیز نیاز به دو سوم رای مثبت در هر دو مجلس نمایندگان و سنا دارد و سه چهارم ایالت ها نیز باید آن را تایید کنند یا کنواسیون قانون اساسی که توسط دو سوم ایالت های تشکیل می شود، در نهایت آن را تصویب کنند.

برخی از رسانه ها در ایالات متحده آمریکا روز حمله به کنگره را "روز شرم آمریکا" نامیده اند. آنها فقط اوباش را مقصر ندانستند بلکه ترامپ که آتش این شعله را روشن کرد و همکاران بی مسئولیتش که شعله های آتش را برافروختند"، مقصر می دانند. آیا ایالات متحده در روزهای آینده شاهد تخریب سیاسی بیشتری خواهد بود؟

هیپل: ترامپ قطعاً با این ادعای دروغین که انتخابات را از او دزدیده اند، طرفداران خود را برای ابطال نتایج انتخابات فرا خواهد خواند. امیدوارم دیگر هیچ خشونتی رخ ندهد اما قطعاً این احتمال وجود دارد. این خطر با اسلحه های زیادی که آمریکایی ها در اختیار دارند، تشدید می شود.

کد خبر: 55214764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =

    پربازدید

    پربحث

    آخرین اخبار