شرایط دیابت مزمن شامل دیابت نوع یک و دیابت نوع دو است. شرایط بالقوه برگشت پذیر دیابت شامل پیش دیابت و دیابت حاملگی است. پیش دیابت زمانی اتفاق می افتد، که سطح قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، اما به اندازه کافی بالا نباشد که بتوان آن را در زمره دیابت قرار داد. با انجام اقدامات مناسب می توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد.

دیابت و همه علائم آن | کما دیابتی چیست؟

سلام نو پلاس: دیابت به بیماری گفته می شود، که بر نحوه استفاده بدن از قند خون (گلوکز) تأثیر می گذارد. گلوکز برای سلامتی شما حیاتی است، زیرا منبع مهمی از انرژی برای سلول هایی است که عضلات و بافتهای شما را تشکیل می دهند. همچنین منبع اصلی سوخت مغز است. علت اصلی دیابت با توجه به نوع آن متفاوت است. مهم نیست که شما چه نوع دیابتی داشته باشید، در هر صورت این می تواند منجر به قند اضافی در خون شود. مقدار زیاد قند در خون می تواند منجر به مشکلات جدی  سلامتی  و بروز علائم دیابت شود.

شرایط دیابت مزمن شامل دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ است. شرایط بالقوه برگشت پذیر دیابت شامل پیش دیابت و دیابت حاملگی است. پیش دیابت زمانی اتفاق می افتد، که سطح قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، اما به اندازه کافی بالا نباشد که بتوان آن را در زمره دیابت قرار داد. با انجام اقدامات مناسب می توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد. دیابت بارداری در دوران بارداری رخ می دهد، اما ممکن است پس از زایمان کودک برطرف شود. بیشتر علائم اولیه دیابت مربوط به بالا رفتن غیر طبیعی گلوکز، نوعی قند در خون است. علائم هشدار دهنده گاهی آنقدر به تدریج بروز می کنند، که ممکن است شما متوجه آنها نشوید. این امر خصوصاً در مورد دیابت نوع ۲ صدق می کند. برخی از افراد تا زمانی که از خسارات طولانی مدت ناشی از این بیماری آسیب نبینند، متوجه این بیماری نمی شوند.

علائم اولیه دیابت

هر دو نوع دیابت دارای علائم هشدار دهنده مشابه هستند.

· گرسنگی و خستگی

 بدن شما غذایی را که می خورید به گلوکز تبدیل می کند تا سلول های شما برای انرژی از آن استفاده می کنند. اما سلول ها برای دریافت گلوکز به انسولین نیاز دارند. اگر بدن شما انسولین کافی تولید نکند یا اگر سلول های شما در برابر انسولینی که بدن تولید می کند، مقاومت کنند، این مقدار به اندازه کافی تولید نمی شود و شما احساس بی حالی و کسالت می کنید. این مشکل می تواند با گرسنگی و خستگی بیش از حد معمول همراه باشد.

· تشنگی و ادرار بیشتر

 به طور متوسط ​​یک فرد معمولاً باید در طی ۲۴ ساعت بین چهار تا هفت بار از دستشویی استفاده کند، اما افراد دیابتی خیلی بیشتر نیاز به دستشویی دارند. به طور معمول، مایعات در بدن با عبور از کلیه، گلوکز را دوباره جذب می کنند، اما وقتی دیابت یا همان قند خون بالا می رود، کلیه نمی تواند همه مایعات را به داخل بدن برگرداند، همین امر باعث می شود بدن ادرار بیشتری تولید کند و مایعات بیشتری نیاز داشته باشد و همین امر در نهایت موجب تشنگی بیشتر شما می شود. بنابراین باید آب بیشتری مصرف کنید.

· خشکی دهان و خارش پوست

 از آنجا که بدن از مایعات برای لایه برداری پوست استفاده می کند، رطوبت کمتری برای موارد دیگر وجود خواهد داشت. به همین دلیل باعث می شود، پوست شما رطوبت خود را از دست بدهد و در دهان خود احساس خشکی کنید. خشکی پوست می تواند همچنین پوست شما را دچار خارش کند.

· تاری دید

 تغییر سطح مایعات در بدن می تواند لنزهای چشم را متورم کند و این باعث می شود تا آنها به مرور تغییر شکل دهند.

علائم دیابت نوع دو

دیابت نوع دو شامل علائم زیر می باشد:

· عفونت های مخمری

 زنان و مردان مبتلا به دیابت نوع ۲ مستعد ابتلا به این نوع عفونت ها هستند. مخمر از گلوکز تغذیه می کند، بنابراین داشتن مقدار زیادی گلوکز باعث رشد بیشتر آن می شود. عفونت ها می توانند در هر ناحیه از پوست گرم و مرطوب رشد کنند، از جمله:

· بین انگشتان و انگشتان پا

· زیر سینه ها

· در اندامهای جنسی یا اطراف آن

· تاخیر در بهبودی زخم ها یا بریدگی ها

· با گذشت زمان، افزایش قند می تواند بر جریان خون شما تاثیر بگذارد و باعث آسیب عصبی شود که بهبود زخم را سخت تر و کندتر می کند.

· درد یا بی حسی در پاها

درد و بی حسی در پاها، نتیجه دیگری از آسیب عصب است.

· خارش پوست (در اطراف ناحیه واژن یا کشاله ران)

· عفونت مکرر

· افزایش وزن

· تغییرات پوستی به رنگ مخملی و تیره در گردن، زیر بغل و کشاله ران، که آکانتوز نیگریکانس نامیده می شود

· بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پا

· کاهش بینایی

· ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ (ED)

علائم دیابت نوع ۱

در دیابت نوع ۱، علائم معمولاً به سرعت، طی چند روز یا چند هفته اتفاق می افتند. علائم دیابت نوع ۱شامل موارد زیر است:

· لاغری بیش از حد

اگر بدن نتواند از غذا انرژی بگیرد، شروع به سوزاندن عضلات و چربی ها می کند. این امر موجب می شود تا به شدت وزن شما کاهش پیدا کند، حتی اگر نحوه غذا خوردن را تغییر نداده باشید. این کاهش وزن ناگهانی بسیار خطرناک است و باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

· حالت تهوع و استفراغ

سوزاندن چربی بدن موجب تولید کتون می شود. این موارد می توانند در خون شما به میزان خطرناکی تجمع پیدا کنند و منجربه یک وضعیت تهدید کننده زندگی به نام کتواسیدوز دیابتی شوند. کتون همچنین باعث می شود شما در معده خود احساس بیماری کنید.

 علائم دیابت بارداری

قند خون بالا در دوران بارداری معمولاً علامتی ندارد. ممکن است کمی احساس تشنگی بیشتری نسبت به حالت عادی داشته باشید و یا دچار تکرر ادرار شوید.

علائم افت قند خون

هیپوگلیسمی یا قند خون پایین هنگامی اتفاق می افتد که سطح قند یا گلوکز در خون برای کاهش سوخت بدن خیلی کم شود. در این صورت ممکن است شما موارد زیر را تجربه کنید:

· ضعف اعصاب یا اضطراب

· عرق سرد

· دمدمی مزاج یا بی حوصلگی

· سردرگمی

· سبکی سر یا گیجی

· گرسنگی

· خواب آلودگی

· ضعف در عضلات

· بی حسی در لب ها، زبان یا گونه ها

· ضربان قلب سریع

· پوست رنگپریده

· تاری دید

· سردرد

· کابوس یا گریه هنگام خواب

· عدم تعادل

· تشنج

علائم افزایش قند خون

افزایش قند خون، همراه با علائم هشدار دهنده زیر است:

· تشنگی شدید

· تاری دید

· گرسنگی بیشتر

· بی حس یا گزگز پاها

· خستگی

· قند در ادرار

· کاهش وزن

· عفونت های واژن و پوستی

· بریدگی و زخم

· گلوکز خون بیش از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر

کما دیابتی چیست؟

کما دیابتی یک عارضه جدی است که می تواند حتی منجر به مرگ در هر دو نوع دیابت شود، اگرچه کما دیابتی در نوع ۲ بیشتر دیده می شود. علائم آن شامل موارد زیر است:

· قند خون بیش از ۶۰۰ میلی گرم در دسی لیتر

· دهان خشک شده

· تشنگی شدید

· پوستی گرم و خشک که عرق نمی کند

· تب بالا (بیش از ۱۰۱ درجه فارنهایت)

· خواب آلودگی یا گیجی

· کاهش بینایی

· توهم

· ضعف در یک طرف بدن شما

چه موقع باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

اگر شما بیش از ۴۵ سال سن دارید و یا در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید، مهم است که آزمایش انجام دهید. وقتی شرایط را زود تشخیص دهید، می توانید از آسیب عصبی، ناراحتی قلبی و سایر عوارض جلوگیری کنید.

درمان های خانگی برای کنترل دیابت

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. برای کنترل دیابت استفاده از گیاهانی مانند، دارچین، هندوانه ابوجهل، آلوئه ورا، شنبلیله، پیاز و ریحان بسیار توصیه می شود. استفاده از این گیاهان به همراه رژیم و پیاده روی به کنترل قند خون و بهبود شرایط این بیماری کمک خواهد کرد.

کد خبر: 55199224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =

    پربازدید

    پربحث

    آخرین اخبار