شلوغی صف های نانوایی در این روزها یک واقعیت است و قابل تکذیب نیست اما مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران برای این موضوع دلایل عجیبی می آورد.

اوضاع در نانوایی ها عادی نیست/ «قحطی نان» صحت دارد؟

به گزارش سلام نو به نقل از انتخاب، با آغاز فصل سرما، خبرهایی درمورد شلوغی غیرمعمول نانوایی ها، منتشر شده؛ این اخبار مبوط به چند شهر یا استان نیست؛ تقریبا هیچ استانی نیست که در روزهای اخیر از اخبار اینچنینی به دور مانده باشد. انتشار ویدیوها و عکس ها در شبکه های اجتماعی گسترش یافته. بسیاری می گویند ساعات کاری نانوایی ها کمتر شده. می گویند تعداد نانی که در هر روز پخت می کردند، به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته. برخی نیز از جابجایی نان از شهری به شهر دیگر و استانی به استان دیگر خبر می دهند؛ به گفته آنها نان به مناطقی که کمبود بیشتری وجود دارد منتقل می شود اما نتیجه آن، احساس کمبود بیشترِ نان، در شهرهای مبدأ است.

با این وجود، مسئولان مربوطه اساسا کمبود آرد در کشور را از اساس تکذیب کرده اند؛ اما آیا این اخبار صحت دارد؟ اگر پاسخ مثبت است، چرا تکذیب می شود و اگر نادرست است، پس ماجرای صف های طولانی نانوایی ها و این تغییر محسوس چیست؟

چند نانوایی، چند کیلو آرد؟

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اخیرا آماری از میزان مصرف آرد در کشور داده. به گفته یزدان سیف، حدود ۹۰ هزار نانوایی از طریق ۴۰۰ کارخانه تولید آرد که ماهیانه ۹۰۰ هزار تن، گندم را تبدیل به آرد می‌کنند از طریق شبکه حمل و نقلی منسجم و برنامه ریزی شده در سه دهه اول، دوم و سوم در هر ماه آرد دریافت می‌کنند. 

او گفته هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد و در هیچ نقطه‌ای از کشور، نه در حال حاضر بلکه در گذشته و حتی در آینده هم هیچ مشکلی در تامین آرد و نان نبوده و نیست ضمن اینکه میزان ذخایر راهبردی کشور هم بی نظیر است. 

از طرفی، بر اساس آمار مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌شرقی به ازای یک هزار و ۳۶۰ نفر، یک واحد نانوایی  در کشور وجود دارد.

قیمت آرد و سهمیه نانوایی ها

مدت هاست نانوایی های آزادپز و دولتی، نان را با قیمت های متفاوت به فروش می رسانند. برخی می گویندکاهش آرد ممکن است مربوط به نانوایی های آزادپز باشد. با این حال، سیف اساسا وجود نانوایی های آزادپز را تکذیب کرده. او گفته نانوایی آزادپز دیگر در کشور وجود ندارد و همه نانوایی‌ها به دو مدل یارانه‌ای یک و دو، از دولت آرد دریافت می‌کنند که در نوع اول به صورت کاملا دولتی و به قیمت هر کیلو ۶۶۵ تومان و نوع دوم که به صورت آزاد، آرد دریافت می‌کنند.

قیمت آرد آزاد البته متفاوت است. ایرنا از قول یک نانوا نوشته قیمت هر کیسه آرد آزاد پیشتر۱۱۰ هزار تومان بود اما اکنون به ۱۸۰ هزار تومان رسیده.

چرا صف ها شلوغ است؟

شلوغی صف های نانوایی یک واقعیت است. چنین موضوعی قابل تکذیب نیست و ویدیوها و عکس ها و مشاهدات میدانی متعدد همین موضوع را نشان می دهد. با این حال، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران دلایل عجیبی برای این موضوع ذکر کرده. او گفته: هر سال در نیمه دوم سال، به دلیل این که روزها کوتاه می‌شود و تعطیلی خیلی از ادارات و فضاهای کاری توام با یکدیگر می‌شود متاسفانه شاهد شلوغی و ازدحام متقاضیان نان در صف نانوایی‌ها هستیم. علت دیگری که امکان دارد نانوایی نان کمتری پخت کند این است که بعضی نانوایی‌ها به جای هشت ساعت کار، شش ساعت فعالیت می‌کند.

نانواها چه می گویند؟

کاهش ساعت کار نانوایی ها موضوعی است که مسئولان دولتی هم آن را به نوعی تایید کرده اند. با این حال، دلیل نانواها با دلیل مسئولان دولتی متفاوت است. هستند نانواهایی که می گویند علت کاهش ساعات کاری کاهش سهمیه آرد است و در واقع آردی ندارند که بیش از آن ساعات محدود، با آن نان بپزند.

یکی از نانوایان تبریزی در این زمینه به ایرنا گفته: روزی هشت کیسه آرد از پنج صبح تا سه بعد از ظهر می پختیم، ولی الان فقط چهار کیسه سهمیه داریم. نانوای دیگری هم گفته سهمیه مان ساعت ۲ ظهر تمام می شود و برای رضایت مشتری مجبور به تهیه آزاد آرد هستیم. بنابراین روزی ۴ کیسه آرد آزاد می خریم که قیمتش قبلا ۱۱۰ هزار تومان بود ولی الان به ۱۸۰ هزار تومان رسیده.

سهمیه آرد به قیمت آزاد فروخته می شود؟

اعطای یارانه به شکل کنونی مدت هاست مخالفان زیادی دارد. مخالفان می گویند وقتی یارانه به مصرف کننده نهایی داده نمی شود، باید انتظار فساد را داشت. اکنون در حوزه آرد و نان نیز همین اتفاق رخ داده. به عنوان نمونه، یک نانوا به خبرنگار بازار گفته با افزایش قیمت آرد آزاد، برخی نانوایی های تبریز به دلیل سودجویی بیشتر آرد سهمیه ای خود را در بازار آزاد می فروشند و می گویند سهمیه آنها کم شده و ساعات کاری خود را نیز کم می کنند. این کار باعث ایجاد شایعه شده و صف های طولانی در مقابل نانوایی ها ایجاد کرده است.

چه باید کرد؟

آنچه مسلم است این است که اوضاع در نانوایی ها فعلا عادی نیست. صف های طولانی، شایعات فراوان و روزافزون یک واقعیت است. اینکه مسئولان از مجازات یک نانوا در استان البرز به دلیل ارسال یک فیلم «دروغ» برای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارجی بگویند یا از مردم بخواهند از نانوایی‌هایی که دارای پروانه فعالیت، جواز کسب و پروانه بهداشت تضمین شده هستند خرید کنند، آن هم در حالی که عمدتا در کل کشور همین اتفاق نیز رخ می دهد، دردی را دوا نمی کند.

مشکل در فروش سهمیه آرد دولتی در بازار آزاد باشد یا کمبود عرضه یا هر دلیلی دیگری، واقعیت آن است که با انکار واقعیت نمی توان مشکل را حل کرد. راهکار ماجرا، یک بررسیی سریع و واقعی بینانه و کشف منشأ اصلی مشکل است نه کشف منبع درج اخبار مربوط به این مشکلات.

کد خبر: 55185722

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • سبا IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  3 2
  آردا رو مومو خورده،مو مو نون خیلی دوس داره،آردشم باشه میخوره
 • مینا IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  6 0
  به خاطر گرانی مواد غذایی که صف نان شلوغ شده واقعا نمی بینید یاخودتونو به اون راه میزنید مردم درآمد ندارن،دستمزد یه کارگر چقدره که روزانه مواد غذایی ،شوینده و....رو گران میکنید؟!!!!!
 • آرش IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  6 0
  همین شهر خبر و سایتهای مضحک دیگه اند که باعث گرونی میشن . با اخبار جعلی . احمق ها
 • مهران IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  6 0
  بیشتر نانواها که من سراغ دارم اردو می‌فروشند به همون ازادپزها که نون خانگی تولیدکننده ویا به قنادیا'یا حتتی گاودارا میخرند سودشم بیشتره براشون مدیریتی هم نداره
 • ابول IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  1 0
  واقعاداراتفاق می2فته قطعی
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  2 1
  من یه کارگرم هرروز برم کار غروب هفتاد هزارمزد میگیرم تازه اگه کارباشه به خدا قسم شرمنده زن ودوتا بچه ام شدم بااین گرآنی فقط نون خالی میخوریم خدا از مسعولین نگذره خداریشه ظلم روبسوزونه
 • ايراني IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  3 0
  قبل از اينكه نان را گران كنند مجبور مي كنند مردم درصف هاي طولاني وايستند تا به گراني نان هم رضايت كامل دهند خدا لعنت كند كسانيكه اين اوضاع اقتصادي را براي مردم ايران زمين ايجاد كردند
 • علی IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
  1 0
  من خودم نونوا هستم مال اینه که کارخونه ارد وراننده حمل ارد شدن دلال قیمتو میبرن بالا وارد هم دیر به دست نونوا میرسونن
 • ابراهیم بولی زاده IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
  1 0
  باسلام من خودم نانوا هستم چند سال کار میکنم سهمیه ما هر ماه ۱۱۲ گونی آرد در صورتی که ما روزانه ۲۰۰گونی آرد بیشتر میپزیم اما....چون قیلا آرد اضافه که میخریدیم آزاد میخریدم وقیمت مناسب بود حد اقل پول کار گرامون در میومد اما الان آرد آزاد به علت افزایش قیمت نمیتونیم بخریم ومجبوریم یک شیفت سهمیه که دولت میده رو بپزیم وشیفت دیگه تعطیل کنیم ودر عین حال همه اشیا ومصارف نانوایی افزایش یافته ودولت به ما میگه باید همان ۱۵۰۰ باش در حالی که خدا شاهده باکار کردن باسخمیه دستمزد فقط شاطر در نمیاد ودر هر نانوایی کمتر از ۳نفر کار نمیکنن ومن باید پول دو نفر دبگه رو از جیب خودم بدم از رباست محترم آرد وغله تقاضا دارم در این مورد کاری بکنن
 • حقدوست IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
  1 0
  اتفاقا کمبود ارد وجود ندارد اما مسئله فرق قیمت ازاد و دولتی است بعضی از نانوایی ها به جای تولید نان و چند ساعت کار ، ارد را به قیمت ازاد میفروشند و همان سود پخت نان را به دست میاورند ، از طرفی هم مجلس طرحی دارد که میخاهد یارانه را مستقیم به خود مردم بدهد و در همین میان تولید کنندگان سعی میکنند تا روشن شدن اوضاع تولید را کم کنند احتکار کنند یا سهمیه را در بازار ازاد بفروشند در بازار مرغ هم همین داستان است بخشی از مرغداری ها سهمیه نهاد های دامی خود را در بازار میفروشند و در عمل حتا یک کیلو مرغ هم تولید نمیکنند و در اصل این مشکلات اولا از ضعف توضیع و نظارت و کنترل است و دوما سواستفاده تمام عیار بخشی از مردم شریف و سودجو ایران که حتا خیلی مواقع به قصد سود بالا و منفعت طلبی خود بدتر از دشمنان تلاش میکنند تا با پخش اخبار و شایعه موجی روانی درست کنند تو ان موج به سودجویی و منفعت انها شود ، اگر قرار است تغییر ایجاد شود باید سریعا ایجاد شود و یارانه به مردم داده شود و اگر نم اینطور نیست باید نظارت ها قاطعانه و شدید و موبه مو انجام شود
 • RSOL MOSV IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  0 0
  با سلام آرد فقط باید آزاد باشد تا هرنانوا هر چقدر میتواند خرید کند ونان بپزد ونباید سهمیه ای باشد تا رانت ایجاد کند
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  0 0
  چقدر بهتر میشد که ملت عادی ایران نیز خودی محسوب میشدند و اینقدر دروغ نمیشنیدند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 2 =

  پربازدید

  پربحث

  آخرین اخبار