فصل دوم سریال «نون.خ» به کارگردانی سعید آقاخانی و تهیه کنندگی مهدی فرجی از 22 فروردین ماه پس از اتمام فصل ششم سریال پایتخت بر روی آنتن شبکه یک سیما رفته است و تا به اینجا با گذشت یک هفته از پخش این سریال با استقبال بی نظیر مخاطبین مواجه شده است، فصل اول این سریال نیز در نوروز 98 از شبکه یک سیما پخش شد که پر مخاطب ترین سریال نوروزی لقب گرفت.

سلام نو - سرویس فرهنگ و هنر : فصل دوم سریال «نون.خ» نه فقط با تمام سریالهای تلویزیون بلکه با تمام آثار یک سال اخیر سینمای ایران یک تفاوت عمده دارد و آن هم اینکه جغرافیای زیبای کرمانشاه نه فقط عاملی برای جذابیت بصری که محملی برای شرح مصائب زلزله‌زدگان کرمانشاه است.

درباره محرومیت نقاط دور از مرکز بسیار گفته و شنیده شده و تا دلتان بخواهد هم نهادهای متمول درباره‌اش، مستند ساخته‌اند ولی دریغ از یک محصول داستانی جذاب درباره این محرومیتها؛ نه اینکه محصول داستانی تولید نشده ولی محصولی که درخور توجه باشد تولید نشده است.

فصل دوم سریال «نون.خ» به کارگردانی سعید آقاخانی هرچند یک سریال کمدی است ولی آقاخانی که خود اصالتی کرد دارد به درستی داستانش را مرتبط کرده با زلزله‌های سالهای اخیر در مناطق غربی کشور تا به شرح مصائب قوم صبور کرد بپردازد.

فصل دوم سریال «نون.خ» شرح دل‌انگیزی است از مصائب زلزله‌زدگان؛ از ویرانی خانه‌ها تا اجبار به زندگی در چادر در دل برف و بوران و ساختن با حداقل‌ها از جمله مضامینی است که در فصل دوم سریال «نون.خ» خیلی خوب به شرح آنها پرداخته ولی نگاه آقاخانی نگاه اپوزیسیون‌وار نبوده است.

آقاخانی سعی کرده از عمق یافتن رفاقت‌ها و دوستی‌ها در دل بحران بگوید و با تزریق مقادیر مناسب شوخی و مطایبه به سریال، از خشونت زلزله بکاهد و کاری کند که مخاطبان هم با دردهای هموطنان آشنا شوند و هم لبخندی بر لبشان بنشیند.

این ترکیب واقعیت و طنز به‌گونه‌ای که نه به هجو برسیم و نه به سیاه‌نمایی ازجمله ویژگی‌های فصل دوم سریال «نون.خ» است به خصوص که کارگردانی نماهای زلزله و نماهای پسازلزله و مدیریت ده‌ها بازیگر و صدها هنرور در نماهای باز کاملا نشان از بلوغ تکنیکی آقاخانی دارد؛ هنرمندی بی‌ادعا که برخلاف برخی همتایان خود نه آلوده سرمایه‌های مشکوک شد و نه در باد تیپ‌های طنز خوابید.

فصل دوم سریال «نون.خ» نشان از آن دارد که سعید آقاخانی به جایی رسیده که میتواند با واردات رئالیسم به گونه کمدی، این گونه را از گرداب ابتذالی که سالهای اخیر بدان دچار شده و از کمدی‌های خالتوری در سینما تا سریالهای پایتختی در تلویزیون را مشتمل شده، برهاند.

آقاخانی اگر بتواند کمدی-رئالیسم را بسان فصل دوم سریال «نون.خ» در سینما هم باب کند یقیناً راهی خواهد گشود پیش‌روی تمام کمدی‌سازان که از کلیشه‌پردازی‌ها دست بردارند و مسیری تازه بپیمایند.

کد خبرنگار: ۱
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

اخبار عجیب

لینک‌های مفید

آخرین اخبار