بیمار بهبود یافته از کرونا تا حد امکان در اتاق مجزا باشد و ظرف غذا، ‌ قاشق و چنگال شما باید از سایرین مجزا باشد و جدا شسته شود.

با افزایش آمار بهبودیافتگان مبتلا به کروناویروس جدید در ایران و مرخص شدن آنها از بیمارستان، نکته حائز اهمیت چگونگی مراقبت از آنها در منزل است؛ چراکه بیماری که توانسته بیماری‌ را شکست دهد، ملزم است مدت زمانی را نیز در منزل تحت مراقبت باشد.

به گزارش سلام نو، ‌ مصرف داروهای تجویز شده به صورت منظم در زمان‌های مقرر الزامی است. حتی اگر احساس بهبودی می‌کنید مصرف داروها را تا پیش از به اتمام رسیدن دوره درمان متوقف نکنید. این داروها بر اساس شرایط جسمی و وضعیت بیماری شما برایتان تجویز شده است، پس نباید مصرف آن را به دیگران توصیه کنید.

توجه کنید در صورتی که سرفه شما بیشتر شد یا مجددا تب کردید و یا تنگی نفس دوباره به سراغ‌تان آمد، باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنید.

پس از ترخیص از بیمارستان باید در یک اتاق مجزا از سایر اعضای خانواده استراحت کنید. این اتاق باید یک پنجره داشته باشد تا تهویه در آن به درستی صورت گیرد. سعی کنید تعداد دفعات خروج از اتاق را به حداقل برسانید و فقط برای موارد ضروری از اتاق خارج شوید. اطمینان حاصل کنید که محل‌هایی که شما و سایر اعضای خانواده به طور مشترک از آنها استفاده می‌کنید مانند آشپزخانه و دستشویی دارای تهویه مناسب باشد.

سعی کنید تا حد امکان در اتاق مجزا باشید، اما در صورتی که منزل شما تنها یک اتاق خواب داشت سعی کنید از سایر اعضای خانواده یک متر فاصله بگیرید و محل خواب خود را با فاصله انتخاب کنید. ظرف غذا، ‌ قاشق و چنگال شما باید از سایرین مجزا باشد و پس از استفاده نیز جدا از ظروف سایر اعضای خانواده شسته شود.

تعداد کسانیکه از بیمار مراقبت می‌کنند باید محدود باشد و ترجیحا فقط یک نفر که در سلامت کامل است و بیماری زمینه‌ای ندارد، این کار را انجام دهد. به هیچ عنوان تا ۱۴ روز به کسی اجازه ندهید به عیادت شما آید.

شست‌وشوی مکرر دست‌ها، ضد عفونی کردن سطوحی که با آن در تماس هستید بویژه دستگیره‌ درب‌ها بسیار ضروری است. بهتر است پس از شست و شوی دست‌ها از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست‌تان استفاده کنید و در صورتی که برایتان مقدور نبود از حوله شخصی استفاده کرده و به محض خیس شدن آن را جدا از سایر البسه بشویید.

لباس‌ها، ملحفه‌ها و حوله‌های حمام و دستشویی بیمار را به طور مجزا از سایر لباس‌ها با مایع یا پودر لباسشویی و با آب ۶۵-۹۵ درجه سانتیگراد بشویید و به طور کامل خشک کنید. لباس‌های کثیف فرد بیمار را داخل کیسه بگذارید و درب آنرا ببندید.

/ایسنا

کد خبرنگار: ۱
۰دیدگاه شما

برچسب‌ها

پربازدید

پربحث

اخبار عجیب

لینک‌های مفید

آخرین اخبار